Kemija i biologija

HERBARIJ

Osim u svrhu opisivanja i proučavanja biljaka, herbariji se  izrađuju jer imaju vrlo važnu ulogu pri učenju i upoznavanju biljnog svijeta nekog područja. Učenik će najbolje upoznati biljke svog zavičaja ako ih sam ispravno ubere, osuši, prilijepi na papir, imenuje i označi.
Stoga su i naši učenici 6. razreda odlučili izraditi vlastite herbarije.

Za izradu herbarija najprije je potrebno sakupiti biljke. Tijekom sakupljanja uzima se mala količina biljnog materijala i pažljivo se postupa sa biljkama da ih se ne bi uništilo.
   Ubrane biljke zatim stavljamo između listova novinskog papira tako da svaki list i cvijet budu izravnati. Na tako posložene biljke stavljamo neki težak predmet, poput knjiga ili teških kutija, pazeći pri tom da težina predmeta bude ravnomjerno raspoređena preko cijele biljke.

Novinski papir je potrebno mijenjati nekoliko puta tijekom sušenja i prešanja da bi se što bolje upila vlaga iz biljaka i da ne bi došlo do razvoja gljivica koje bi uništile sakupljeni materijal.

Kada se biljke potpuno osuše, mogu se početi slagati u herbarij.
Osušenu biljku smjestimo na bijeli papir i učvrstimo ju sa što manjim trakicama selotejpa.
Uz biljku se zatim dodaje etiketa koja sadržava osnovne podatke o biljci, a to su: ime vrste, nalazište i stanište gdje je ubrana, datum kada je ubrana i ime osobe koja ju je ubrala.

HERBARIJ.pptx

« Ožujak 2024 »