Engleski jezik

Did you know there are only 4 words in the English language which end in 'dous' (they are: hazardous, horrendous, stupendous and tremendous).

Jeste li znali da postoje samo četiri riječi u engleskom jeziku koje završavaju na 'dous' (one su: opasan, grozan, ogroman i strašan).

Did you know the oldest word in the English language is 'town'.

Jeste li znali da je najstarija riječ u engleskom jeziku  'grad'.

Did you know 'Bookkeeper' and 'bookkeeping' are the only 2 words in the English language with three consecutive double letters.

Jeste li znali da su riječi 'knjigovođa' i 'knjigovodstvo'  jedine dvije riječi na engleskom jeziku s tri uzastopna dvostruka slova.

Did you know the word 'Strengths' is the longest word in the English language with just one vowel.

Jeste li znali da je riječ "snage"  najduža riječ u engleskom jeziku sa samo jednim samoglasnikom.

Did you know the word laser stands for 'Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation'.

Jeste li znali da riječ laser znači  "pojačanje svjetla poticanjem emisije zračenja".

Did you know the dot on top of the letter 'i' is called a tittle.

Jeste li znali da se točka na vrhu slova 'i'  zove tittle  (naslov).

Did you know the past tense for the English word 'dare' is 'durst'.

Jeste li znali da je prošlo vrijeme engleske riječi 'dare' (usuditi se) je 'durst'.

Did you know the word 'uncopyrightable' is the only 15 letter word that can be spelled

without repeating any letter.

Jeste li znali da riječ 'uncopyrightable' je jedina riječ od 15 slova riječ koja se može napisati(proslovkati) bez ponavljanja ikojih slova abecede.

« Ožujak 2024 »